O MNĚ

CHOV KOLIÍ

MUSIC

MUSIC VIDEO

R.O.C.

Sound System
Roadstar TRA-2973N
kmitočty FM stanic

COMPUTERS

SOFTWARE

KONTAKT


Radio Roadstar TRA-2973N



S rádiem Roadstar TRA-2973N si užijete spoustu zábavy. SW vlny nabízí +- 10-30 radiových vysílání, které se objevují a mizí v závislosti na denní době. Kromě států které s ČR sousedí, jsem naladil Francouzské, Britské, Italské či Rumunské vysílání. Z těch vzdálenějších nějaké chvalozpěvy na Alláha, které odpoledních hodinách dokáží překrýt i 1,5 vysílacího pásma :-( Dále můžete poslouchat i Čínský rozhlas pro zahraničí, který vysílá i v češtině. Bohužel vysílací čas není ideální, protože je rušen jinými stanicemi. V jiném čase např. v Ruském jazyce, byl příjem mnohem čistější. MW jsem srovnával s AIWA NSX-V900 která je citlivější, na druhou stranu Roadstar má výhodu snadné přenositelnosti. Stačí s radiem přejít do jiné místnosti a parazitní, překrývající vysílání můžete při troše štěstí odstínit. FM funguje dokonale, není co vytknout.

Po technické stránce radio Roadstar TRA-2973N není žádný high-tech i po stránce užitých komponentů nelze hovořit o špičkové kvalitě. Musím upozornit kupující, že rádio je monofonní i ve výstupu na jack, takže na stereofonní poslech FM přes sluchátka můžete zapomenout. Ostatně sluchátka dodávané s rádiem jsou po zvukové kvalitě tragédie. Balení obsahuje i pouzdro na radio se suchým zipem. Po půl roce používání začíná chrastit regulátor hlasitosti, vše ostatní zatím funguje bezchybně. Oproti digitálně laděným rádiím má ovšem jednu obrovskou výhodu a tou je opravdu minimální spotřeba elektrické energie. Recenze analog vs digital napoví víc https://youtu.be/Lh4Pe6ehANU?t=4m28s S nabíjecími bateriemi Recyco mi vydrží v provozu zhruba měsíc. Radio má vzadu výklopnou opěrku, je tedy předurčeno k provozu s 30° sklonem oproti vodorovné rovině ( poloze na „stojáka“ není stabilní )

Za 500 kč je to ideální společník, kterého můžu s klidným srdcem doporučit. Není to sice Tecsun PL-660 za 4000Kč, ale svou lidovou cenou je předurčen i pro hardcore provoz na zahrádku.


Doplnění recenze:

Přímé srovnání s radiopřijímačem TECSUN PL-660:

Těžko srovnávat s radiem, které je 8x dražší. Nicméně alespoň přesně identifikujeme vlastnosti a neduhy radiopřijímače Roadstar.

Klady:
Radiopřijímač Roadstar je výborný společník na zahrádku i na polštář. Chválím pogumování, díky němuž radio hned tak nevyklouzne z rukou. Teprve když jsem si koupil radio Tecsun ( které je bez této úpravy ) jsem si uvědomil, jak dobrá a praktická je to vlastnost. Čistě analogový Roadstar vydrží hrát na baterie 4x delší dobu, než digitální radiopřijímač laděný DSP/PLL procesorem. Cena přijímače je také výborná. FM - Citlivost a selektivita je průměrná, AM - citlivost a selektivita je horší, SW - citlivost je horší, selektivita je nedostatečná.

Zápory:
Roadstar TRA-2973N spolehlivě „detekuje“ provoz mobilní sítě GSM do vzdálenosti caa 10m. Pokud soused telefonuje či posílá SMS, víte o tom.

Jak jsem již tady psal o tom, že některé rádio-stanice na krátkých vlnách „dokáží překrýt i 1,5 vysílacího pásma“, či se jinak zrcadlit na jiném kmitočtu, tak to není atmosferická porucha, ale mizerná selektivita radiopřijímače Roadstar TRA-2973N.

Roadstar TRA-2973N má i nedokumentovanou vlastnost vysílačky. Pokud postavíte Roadstar TRA-2973N a Tecsun PL-660 vedle sebe, tak ladění radiopřijímače Roadstar ovlivňuje příjem radiopřijímače Tecsun.

Zajímavosti:
Pokud na radiopřijímači Roadstar TRA-2973N uslyšíte nějaké těžce identifikovatelné brumlání na krátkých vlnách, jedná se o vysílání modulované způsobem single-sideband modulation (SSB). Tedy nejspíše nějaký rozhovor radioamatérů. Na odposlech vysílaček ovšem potřebujete radiopřijímač, který umí ( USB / LSB ) modulaci, tedy Tecsun PL-660 :-)

Radio transmitter from the Ukrainian War Zone